Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Rekolekcje ewangelizacyjne dla gimnazjalistów w parafii na Opaczewskiej

Razem z lokalną wspólnotą i diakonią ewangelizacji prowadziłem w dn. 2-4.03.2010 rekolekcje ewangelizacyjne dla gimnazjalistów w parafii na Opaczewskiej.

 

Czy można opowiedzieć o Bogu na podstawie obrazów z Gwiezdnych Wojen?

Można :)

"Dawno, dawno temu w odległej galaktyce ..." - tymi słowami zaczyna się każdy epizod Gwiezdnych Wojen George’a Lucasa. Szukając obrazu wyjściowego jakim można się posłużyć przy rekolekcjach - na myśl przyszły mi właśnie Star Wars-y. Skoro św. Paweł mówiąc o cechach charakteru chrześcijanina, opowiedział to językiem ekwipunku legionisty, to czemu nie użyć obrazu (symbolu) obecnego już w pop-kulturze? Czasem o Bogu i wierze myślimy jak o najodleglejszej galaktyce, a na wiarę patrzymy przez pryzmat 2000 lat historii. Brakuje nam przeświadczenia, że z Jezusem mogę spotkać się tu i teraz, że wiara to nie bajki czy legendy, a front wojny dobra ze złem przebiega we wnętrzu mojego serca. Równie często zapominamy, że dobro zwyciężyło - szatan jest pokonany.

Świat gwiezdnych wojen, wzorowany na obrazach, które możemy odnaleźć w naszym świecie, stał się doskonałym materiałem, aby zobrazować fundamentalne prawdy chrześcijańskie - miłość Boga, grzech człowieka, zbawienie w Jezusie. Oczywiście projekcja wszystkich części nie była w planach - postanowiłem posłużyć się wycinkami (dosłownie) tak zwanej starej trylogii czyli: Epizod IV "Nowa nadzieja", Epizod V "Imperium kontratakuje", Epizod VI "Powrót Jedi". Filmy stawiają uniwersalne pytania o sens życia i poczucie własnej wartości, o to ile jestem gotów zaryzykować "dla sprawy", jak odróżnić dobro od zła. Oczywiście Biblia i chrześcijaństwo rzuca na te pytania światło prawdy.

Pomysł zaskoczył. Pierwszego dnia akcent położony był na pytanie: kim jestem i do czego jestem powołany (co jest moja misją)? Na koniec pierwszego dnia gimnazjaliści otrzymali rachunki sumienia. Drugi dzień prowadził do odkrycia wyzwalającej mocy obecności Jezusa w sakramencie pokuty i pojednania. Maska Vadera jest obrazem postawy izolacji od świata, za nią chowany nasze uczucia, lęki. Drogą uzdrowienia jest przemiana serca i odrzucenie wszelkich masek. Nasze spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uzdrowienie naszych wnętrz. Po spotkaniu każdy wychodząc mógł zabrać fragment z Pisma Świętego (oczywiście znalazł się tam symbol graficzny jakim był miecz świetlny - dla nie wtajemniczonych Biblia określa Słowo Boże jako "miecz Ducha", "miecz obosieczny") z adresem strony panemjezus.pl. Przy rekolekcjach postawiliśmy też pytanie, o to, po jakiej stronie jesteś - jaki kolor miecza wybierasz? - zielny czy czerwony ??? Każdego dnia głoszeniu dobrej nowiny o Jezusie towarzyszyło świadectwo młodych osób. Ostatni dzień był świętowaniem wspólnoty, która swoją siłę i życie czerpie z Eucharystii.

Dziękuję za wszelką pomoc i modlitwę.

Poniżej trzy tapety na komórkę z poszczególnych dni rekolekcji.
(kto chciał, łącząc się przez bluetooth, mógł je sobie codziennie zabrać)

   

i jeszcze kilka wycinków z rekolekcji
(całość mamy nagraną, ale nie bójcie się w sieci tego nie znajdziecie)


Rekolekcje - (Łac. recolectio) - ponowne zbieranie, zestawianie w całość czegoś.


A moc nasza wypływa z Pisma Świętego.


Grzech - maska za którą się chowam.


Jakie jest moje powołanie? Czym jest zatem wiara?


Jakiego wyboru dokonujemy ...


... - miłość czy nienawiść.


Pan mój i Bóg mój - Uzdrowiciel.


Krzyż - W tym znaku zwyciężysz.


Źródło światła i życia - Jezus.

 

 

W różnych miejscach pojawiły się krótkie notki na temat rekolekcji.

http://www.starwars.pl/pokaz.php?id=5942

http://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=10154558

http://sw-extreme.com/article,1798,starwarsowe-rekolekcje.html

 

 

Do pomysłu jeszcze wrócimy.
Myślę, że poprowadzimy jeszcze (w innym miejscu) te rekolekcje.

Za wszystko dobro - Chwała Panu!

Liturgia dnia

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
6764129

 Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].