Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Katastrofa smoleńska: Pogrzeb Janusza Zakrzeńskiego.

Ponieważ p. Janusz Zakrzeński prowadził w seminarium wykład fakultatywny "kultura słowa i bycia" (na ten wykład uczęszczałem), nie mogło mnie zabraknąć na jego pogrzebie. Liturgii przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Aktor został pochowany na warszawskich Starych Powązkach.

Aktor Janusz Zakrzeński, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznawanym przez Prezydenta RP oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który przekazał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Zdjęcie z pogrzebu. Oczywiście nie mojego autorstwa (bo jak odprawiam mszę to nie robię zdjęć).
Znalazłem na jakiejś stronie a umieszczam dlatego, że widać kawałek mojej twarzy.
Niestety nie zapisałem od razu adresu zdjęcia i tego kto go zrobił - no i teraz nie mogę go ponownie znaleźć w internecie.
Jak znajdę to podam autora i źródło.

Szczególnie pamiętam program artystyczny w "dolnym" Kościele św. Michała na ul. Puławskiej, na który zaprosił nas Pan Profesor 31 maja 2004 r. Co wtedy zobaczyliśmy? Całość koncentrowała się na postaci Wyspiańskiego. Zaproszeni przez pana Zakrzeńskiego aktorzy i goście oraz zespół teatralny "SIGMA" przedstawili fragmenty niedokończonych sztuk Wyspiańskiego tj. "Wyzwolenie" [ Modlitwa Konrada ], "Królowa Jadwiga" [ modlitwa 12 letniej Jadwigi przed krzyżem w katedrze wawelskiej ], "Jan Kazimierz" [śluby Jana Kazimierza przed obrazem MB w katedrze lwowskiej ], oraz obszerne fragmenty z  "Wesela".

Przed mszą świętą koledzy-aktorzy pożegnali p. Zakrzeńskiego językiem sztuki. Zabrzmiała "Pierwsza Kadrowa" i fragment ze "Skrzypka na dachu" - usłyszeliśmy również wiersz Zofii Kossak-Szczuckiej "Dekalog Polaka":

"...Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z której wzrosłeś.
Wszystko, czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz.

1. Nie będziesz miał ukochania ziemskiego nade mnie.
2. Nie będziesz wzywał imienia Polski dla własnej chwały, kariery albo nagrody.
3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie.
4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną.
5. Z wrogami Polski walcz wytrwale do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi w żyłach twoich.
6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.
7. Bądź bez litości dla zdrajców imienia polskiego.
8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.
9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.
10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce, poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i Majestat.

Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością.
Będziesz Ją miłował więcej niż siebie samego".

Poniżej zapraszam do posłuchania. Janusz Zakrzeński mówi między innymi o swojej wierze:

oraz wspomnienia o p. Januszu na łamach Polskiego Radia. Aktora wspominają Bogdan Potocki i Jarosław Kilian z Teatru Polskiego w Warszawie.

Liturgia dnia

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

Pray for peace!

Kromka Słowa!

Pontifex_pl

Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

Ks. Franciszek Blachnicki

Ks. Wojciech Danielski

Odwiedza nas 172 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
5901872

Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].