Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Duchowe Zamyślenie: II Niedziela Wielkiego Postu (28.02.2021), Rok B

Dzisiaj niedziela "Ad Gentes", Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku zwracamy uwagę na to, że „Gdzie misjonarze – tam nadzieja”. Materiały formacyjne można znaleźć na stronie "Dzieło pomocy Ad Gentes" a więcej informacji na stronie "Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce".

Wsparcie, obecność, pomoc ... są sytuacje, kiedy bez tego ani rusz . Dziś jesteśmy zaproszeni do tego, aby uwierzyć, świadomie i głęboko, że Bóg jest tym, który nas wspiera. Nie tylko wtedy, kiedy wydaje się, że najbardziej Go potrzebujemy, bo świat nasz się sypie, ale w każdej chwili. Bóg daje nam łaskę, On sam jest tą łaską. Jego obecność pełna mocy i miłosierdzia.

Ps. na stronę wróciły nagrania "Wyjścia ewakuacyjne - rekolekcje o mocy Słowa". Miłego słuchania.

Do przemyślenia: Czy Czy spotkanie z Bogiem na modlitwie mnie przemienia?
Czy w Jezusie rozpoznają mojego Boga, Pana i Zbawiciela?
Czy dobrze mi jest z Jezusem?

Moje eksperymenty foskowe

W notce "Moje "nowe" eksperymenty foskowe" obiecałem pokazać moje wcześniejsze (z 2018 r) eksperymenty foskowe. Powstały one metodą "recyklingu" graficznego :) Fajne słowo? Moje :) Czyli szukając czcionek greckich, na greckich stronach, znalazłem ich reklamówki w postaci pokazówek. Z nich to wyłuskiwałem "oazowe" literki i tworzyłem foskę. Traktuję to jako inspirację dla nowych wizualizacji fosek. Podobnie jak poprzednio oryginały są wektorowe a na stronie grafiki poglądowe rastrowe w *png. Czasem różnice między foskami są minimalne, ale cóż, jak wszystkie to wszystkie. Niektóre na pewno nie pasują, aby godnie reprezentować znak Ruchu :) ale są ciekawe. Inne to "surówki", które mogą być punktem wyjścia dla innych fosek, ale potrzebują poprawek.

Przepraszam, że wcześniej tego nie umieściłem w sieci. Jakoś nie pomyślałem. Stąd grafik będzie dużo.

Moje "nowe" eksperymenty foskowe

Czas zawsze dobry, aby dla resetu mózgu, pokombinować troszkę w programach graficznych. Zainspirowany logo jednej ze stron na fb, wpadłem na pomysł kolejnej foski. A jak już powstała, to postanowiłem podzielić się kilkoma innymi. Oryginalnie foski robię w Corel DRAW, więc są w wektorach. Na potrzeby strony przerabiam na grafikę rastrową. Użyta czcionka to Yiggivoo Unicode. Jednym z pomysłów na nowe wzory fosek jest użycie greckich czcionek, czy to przez zmianę języka Windowsa na grecki (wtedy tylko trzeba na pl klawiaturę nakleić sobie gdzie są interesujące nas literki), czy odnalezienie w sieci kompletnych darmowych greckich czcionek z greckimi lub z greckimi literkami (można tez kupić, jak ktoś chce). Dzięki temu kształty literek mogą być wyjątkowo nie polskie. Ma to swoje ograniczenia, bo nie wszystkie czcionki mają wspomniane znaki. Ale zawsze coś. W następnej notce podzielę się foskami, które powstały przez znalezienie i wyjęcie tylko "oazowych" literek z obrazków promujących czcionki greckie. Efekt jest fajny. 

Mogę też na bazie tego projektu, zmieniając czcionki, zmieniać wygląd foski.

 

Duchowe Zamyślenie: I Niedziela Wielkiego Postu (21.02.2021), Rok B

"Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami" - to dobra motywacja i intencja na przeżycie czasu Wielkiego Postu. W naszych wizjach na ten czas skupiamy się na potocznym "abym był lepszy" gdzie to drugie jest raczej owocem, skutkiem, niż celem wielkopostnej drogi. Celem jest umiejętność współdziałania z łaską, aby lepiej, głębiej, poznać Boga i wybierać Jego drogi. Podstawowa szatańska pokusa dotyczy tego, aby Boga odstawić na bok, aby problemy rozwiązywać, ale bez Boga. Aby czynić dobre rzeczy, ale bez Boga. Szatan z hebr. oznacza – 'przeciwnik', 'oskarżyciel', 'oszczerca'. Nie dajmy się mu oddzielić od źródła życia. Niech ten wielkopostny czas nauczy nas zwycięsko wychodzić z tej pokusy i wszystko czynić z Bogiem, w Bogu i dla Boga.

Ps. na stronę wróciły nagrania Wielkopostnej Szkoły Modlitwy 2015 oraz Adwentowej Szkoły Modlitwy 2014. Miłego słuchania.

 

Do przemyślenia: Czy daję Bogu czas, aby zgłębiać jego Ewangelię?
Czy jestem świadomy darów płynących z sakramentów, szczególnie w chwili pokusy?

#WiaraDoKwadratu i #bigPOSTchallenge

Na Wielki Post 2021 chciałbym zaprezentować zaproszenia od Diakonii Ewangelizacji Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Diakonii Ewangelizacji Diecezji Siedleckiej (Odrobina Nadziei).

#WiaraDoKwadratu #bigPOSTchallenge

Internetowe Rekolekcje Wielkopostne 2021 (dla dzieci, młodzieży, dorosłych)

Tutaj znajdziecie zaproszenia na ciekawe Rekolekcje Wielkopostne organizowane w tym roku (2021) w sieci.

Moje duchowe inspiracje na czas Wielkiego Postu 2021

Czas tegorocznego Wielkiego Postu zapewne wypełni się wszelkiego rodzaju propozycjami rekolekcji on-line. Ponieważ jest to czas ważny i cenny, w tym roku chciałbym sobie (a może i czytelnikom strony) podsunąć kilka propozycji staromodnie w wersji drukowanej. Bo możemy mieć już alergię na ekran monitora.

Tegoroczny Wielki Post chciałbym przeżyć w temacie szkoły modlitwy (odświeżałem niedawno notkę). Po pierwsze z racji zbliżającej się rocznicy 100-tnych urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Po drugie z powodu prozaicznego - modlitwa jest ważna. To szczególne przypomnienie z ostatnich katechez papieskich. Dlatego każdego tygodnia będę szczególnie pochylał się nad poszczególnymi książkami z serii "Szkoła modlitwy" a czas pasyjny oddam myśli papieskiej.

  • Od Popielca do 21.02: "Kim jest człowiek".
  • Tydzień 1 (22-28.02): "Panie naucz nas się modlić - 1" i "Panie naucz nas się modlić - 2".
  • Tydzień 2 (1-7.03): "Namiot Spotkania" i "Jeśli się nie odmienicie".
  • Tydzień 3 (8-14.03): "Aż dojdziemy do człowieka doskonałego" i "Oto Oblubieniec nadchodzi".
  • Tydzień 4 (15-21.03): "Oto matka Twoja" i "Życie moje oddaję".
  • Tydzień 5 (22-28.03): Papież Franciszek "Modlitwa. Oddech nowego życia".
  • Tydzień 6 (Wielki Tydzień): Papież Benedykt XVI "Mystagogia Benedicti. Wprowadzenie w Tajemnice Roku Liturgicznego. Wielki Tydzień".

Obok tego wrócę do papieskich dokumentów, które warto znać (szczególnie Evangelii Gaudium, Gaudete et exsultate i Fratelli Tutti). Postaram się też skorzystać z łaski Roku św. Józefa, szczególnie 19-stego dnia każdego miesiąca oraz 19 marca jak i w każdą środę.

Zapraszam też do zapoznania się z notką z 2016 r. "Wielkopostnie nim się zacznie".

Wielki Post - dobry początek

"Podczas Wielkiego Postu, pomni na nasz chrzest, jesteśmy wezwani, by wyjść z zamknięcia w sobie i w ufnym zawierzeniu pozwolić, by Ojciec wziął nas w swe miłosierne ramiona" - napisał Benedykt XVI w orędziu na Wielki Post 2007.

Nasze czterdziestodniowe zamyślenie przypomina wędrówkę Izraela przez pustynię. W tym roku mamy kolejną szansę odnowić w sobie doświadczenie bliskości naszego Boga. Wielki Post ma pogłębić naszą wiarę przez zrozumienie jak wielkim nieszczęściem jest grzech i jak wielka jest wartość zbawiennej śmierci Syna Bożego. To czas stawiania ważnych pytań i szukania mądrych odpowiedzi. A wszystko, aby zmartwychwstać w Jezusie. A jakie powinny być postanowienia - wg. mnie wcale nie wielkie ale wierne.

Jałmużna Wielkopostna 2021

„Jałmużna Wielkopostna” to mała ofiara, która przybiera formę dobrowolnej rezygnacji z przyjemności materialnej lub poświęcenia czasu na wysłuchanie, wsparcie i zrozumienie drugiej osoby.

 

https://caritas.pl/jalmuzna/

Misjonarz na Post 2021

Rozpoczyna się kolejna edycja projektu „Misjonarz na Post”. Jej organizatorzy zachęcają do duchowego wsparcia misjonarzy z naszego kraju. Jest ich dokładnie 1892. Podejmowany przez nich trud wymaga pomocy nie tylko materialnej.

Misjonarz na post to ogólnopolska akcja modlitwy za misjonarzy w Wielkim Poście. Właśnie modlitwa jest czymś, czego potrzebują najbardziej. Chcą mieć siły do ewangelizacji i pomocy biednym, dlatego czekają na Twoje wsparcie.
Inicjatywa polega na codziennej modlitwie w intencji konkretnego misjonarza. Oprócz tego warto wybrać także inne możliwości, np. odmówienie różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia, uczestnictwo we Mszy św. czy ofiarowanie postu.

Jak włączyć się w to dzieło? Prosto. Wypełnij formularz na http://misjonarznapost.pl/ i daj misjonarzowi duchowe wsparcie swoją modlitwą lub innymi dobrymi postanowieniami. Modlitwa za misjonarzy to bardzo istotna sprawa.

Warto też odwiedzić profil na fb: https://www.facebook.com/misjonarznapost/. Wspieramy duchowo w Wielkim Poście misjonarzy, by mieli siły do ewangelizacji i pomocy potrzebującym.

Modlitwa na Wielki Post

Modlitwa na Wielki Post

 

Niebieski Ojcze, jestem wezwany, aby kroczyć w świetle Chrystusa, Twojego Syna, i aby wierzyć w jego mądrość. Podczas Wielkiego Postu poddaję się Mu coraz bardziej i staram się wierzyć w Niego całym moim sercem. Wkraczam na ścieżkę skruchy abym w umieraniu dla siebie mógł powstać do nowego życia.

Panie Jezu, Ty przepowiadałeś pokój dla grzesznego świata i przyniosłeś ludzkości dar pojednania przez Twoje cierpienie i śmierć. Kocham Cię i z radością noszę imię 'Chrześcijanin'.  Ucz mnie iść za Twoim przykładem. Powiększaj moją wiarę, nadzieję i miłość, abym mógł zamieniać nienawiść w miłość, a konflikty w pokój.

Kochający Odkupicielu przez Twoją mękę naucz mnie wypierać się siebie, umocnij mnie przeciw złu i niepomyślności, a przez to uczyń mnie gotowym do świętowania Twojego Zmartwychwstania.

Uzdrowicielu ciała i duszy, ulecz choroby mojego ducha, abym mógł wzrastać w świętości w Twojej nieustannej trosce. Wybacz mi winy przeciwko jedności Twojej rodziny; naucz mnie kochać tak jak Ty kochasz mnie. Dobry Mistrzu, naucz mnie pamiętać o godności, jaką mi dałeś na Chrzcie Świętym, abym żył dla Ciebie w każdej chwili.

Daj mi serce doskonałe do przyjęcia Twojego zadania, abym przyniósł w przyszłości owoc cierpliwości.

Odnów moją gorliwość do pracy z Tobą w budowaniu lepszego świata, aby moi przyjaciele mogli usłyszeć Twoją Dobrą Nowinę pokoju i sprawiedliwości.

Amen.

 

Autor nieznany.
Wyszperał w sieci: ks. Mariusz Górniak
Z angielskiego przetłumaczyła: Joanka

Modlitewnik pokutno-pasyjny na Wielki Post

 

 

 Modlitewnik pokutno-pasyjny


na Wielki Post

Stare modlitewniki

 

 

 

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2021

"Wielki Post to czas wiary, to znaczy: przyjęcia Boga w naszym życiu i umożliwienia Mu „zamieszkiwania” z nami. Post oznacza uwolnienie naszej egzystencji od wszystkiego, co ją przytłacza, także od przesytu informacji – prawdziwych czy fałszywych – i od dóbr konsumpcyjnych, aby otworzyć drzwi naszego serca dla Tego, który przychodzi do nas ogołocony ze wszystkiego, ale „pełen łaski i prawdy”: Syna Bożego, Zbawiciela. (...)

Przeżywać Wielki Post z nadzieją oznacza mieć świadomość, że w Jezusie Chrystusie jesteśmy świadkami nowego czasu, w którym Bóg „czyni wszystko nowym”. Oznacza, że mamy udział w nadziei Chrystusa, który oddaje swoje życie na krzyżu i którego Bóg wskrzesza trzeciego dnia, „zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od [nas] uzasadnienia tej nadziei, która w [nas] jest”. (...)

Przeżywanie Wielkiego Postu miłości oznacza opiekę nad tymi, którzy cierpią, są opuszczeni lub udręczeni z powodu pandemii Covid-19. W kontekście wielkiej niepewności jutra, pamiętając o słowie skierowanym przez Boga do swego Sługi: „Nie lękaj się, bo cię wykupiłem”, ofiarujmy wraz z naszym gestem miłości słowo ufności, i sprawmy, by bliźni poczuł się kochany przez Boga jak dziecko.

(...) Każdy etap życia jest czasem wiary, nadziei i miłości. To wezwanie do przeżywania Wielkiego Postu jako drogi nawrócenia, modlitwy i dzielenia się naszymi dobrami, niech nam pomoże powrócić naszą osobistą i wspólnotową pamięcią do tej wiary, która pochodzi od żywego Chrystusa, do nadziei ożywionej tchnieniem Ducha Świętego i do miłości, której niewyczerpanym źródłem jest miłosierne serce Ojca".

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2021

Nowości na stronie: 14.02.2021

Moja strona to nieustanny plac budowy :) Staram się ją nieustannie rozwijać, uzupełniać, doszlifowywać. Czasem zmiany są widoczne i pojawiają się na stronie głównej. Innym razem efektów pracy nie widać gołym okiem. Stąd zrodził się we mnie pomysł, aby wrócić do praktyki informowania o interesujących nowościach na stronie, bo nie każdy może je zauważyć, nawet jeśli pojawi się notka na dole strony w "nowościach". Myślę, że raz na jakiś czas, takie zbiorcze podsumowanie się pojawi.

Zapraszam do zapoznania się ze zmianami z ostatniego czasu (trochę się tego zebrało). Zbliża się 15 rocznica moich święceń i 20 rocznica powstania strony, stąd trochę kosmetyki na stronie.

Niech modlitwa stanie się dobrym zwyczajem

(...) Istotnie, w tym dialogu z Bogiem zostaje podjęte wszystko: każda radość staje się motywem do uwielbienia, każda próba jest okazją do prośby o pomoc. Modlitwa jest zawsze żywa w życiu, jak żar ognia, także wtedy, gdy usta nie mówią. Każda myśl, nawet pozornie należąca do sfery świeckiej, może być przeniknięta modlitwą. Ponadto w ludzkiej inteligencji istnieje aspekt modlitewny; jest ona w istocie oknem wychodzącym ku tajemnicy: oświetla kilka kroków, które są przed nami, a następnie otwiera się na całą rzeczywistość, która ją poprzedza i przekracza. Ta tajemnica nie ma oblicza niepokojącego czy też przygnębiającego: poznanie Chrystusa sprawia, że ufamy, iż tam, gdzie nie mogą widzieć nasze oczy i oczy naszego umysłu, nie ma nicości, lecz jest ktoś kto nas oczekuje, jest nieskończona łaska. I w ten sposób modlitwa chrześcijańska przetacza w serce człowieka niezwyciężoną nadzieją: jakiekolwiek doświadczenie nie dotknęłoby naszej drogi, miłość Boża może je przemienić w dobro.

pp. Franciszek, Katecheza środowa, 10-02-2021.

Nie ma chrześcijaństwa bez modlitwy liturgicznej

(...)  Jezus Chrystus nie jest ideą czy uczuciem, ale żywą Osobą, a Jego Tajemnica - wydarzeniem historycznym. Modlitwa chrześcijan przechodzi poprzez konkretne pośrednictwa: Pismo Święte, sakramenty, obrzędy liturgiczne, wspólnota. W życiu chrześcijańskim nie pomijamy sfery cielesnej i materialnej, ponieważ w Jezusie Chrystusie stała się ona drogą zbawienia. Możemy powiedzieć, że powinniśmy się modlić także ciałem: ciało ma swój udział w modlitwie.

ks. Artur Godnarski (1969-2021)

 
(zdjęcie zrobione na Przystanku Jezus w 2017 r)

* Dla oazowiczów: Trwamy w przygotowaniu na świętowanie 100-lecia urodzin ks. Franciszka Blachnickiego ( 24 marca 2021) oraz dziękujemy za życie ks. Wojciecha Danielskiego, którego 35 rocznicę śmierci (24 grudnia 2020) niedawno obchodziliśmy.

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Rok Św. Jakuba

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7278506

 Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].